"Strupki" w mediach (recenzje) - Paulina Jóźwik
Paulina Jóźwik - debiutująca pisarka, autorka powieści "Strupki", Znak literanova.
pisanie
21943
post-template-default,single,single-post,postid-21943,single-format-standard,cookies-not-set,symple-shortcodes ,symple-shortcodes-responsive,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-3.5.2,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
paulina jóźwik strupki

„Strupki” w mediach (recenzje)

W ostatnim czasie pojawiły się nowe recenzje „Strupków” m.in. w tygodniku Polityka. Nie ukrywam, że czuję się z tego powodu fajnie, gdyż od młodych lat teksty z Polityki były dla mnie nierzadko drogowskazem, co czytać. A tu proszę, kto by pomyślał?

„Strupki” znalazły się też w grupie 6 książek polecanych pod choinkę przez Dziennik Zachodni. W tym gronie wymieniono same polskie autorki, co tym bardziej mnie cieszy! Książka zawitała też do radiowej Dwójki – było konkretnie i nieco krytycznie. Co najważniejsze dla mnie, goście audycji zachęcali, abym pisała dalej. No to chyba nie mam wyjścia ;-)

 

Maria Olecha-Lisiecka, Dziennik Zachodni

„Można śmiało powiedzieć, że Paulina Jóźwik jest objawieniem na polskim rynku. To jest proza szalenie dojrzała, zawierająca dużo emocji”. 

 

Program do obejrzenia tutaj.

paulina jóźwik strupki

 

Aleksandra Żelazińska, Polityka

„(…)Debiutancka, nostalgiczna, skromna objętościowo, ale mająca swoją wagę powieść Pauliny Jóźwik jest bardzo współczesna m.in. w tym sensie, że powody niepamiętania – też o swoim pochodzeniu – w przypadku młodych pokoleń mają już inne źródła niż u starszych. Kontakt łatwiej się urywa, rodziny rozpraszają się po świecie. I choć książka ma momenty słabsze, zbyt poetyckie, to nie wpada w pułapki banalnej ckliwości”.

Cała recenzja dostępna tutaj: „Cud pamięci”.

Strupki Paulina Jóźwik

 

Leszek Bugajski, Wprost

„(…)autorka ciekawie rozgrywa wątek współczesny, czyli ożywianie więzi odczuwane przez młode pokolenie. Jóźwik z lekko maskowaną czułością opisuje postaci, potrafi skonstruować fabularne wątki tak, że choć nie jest to proza zaskakująca, czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Książka zapowiada ciekawą przyszłość literacką autorki (…)”. 

Cała recenzja dostępna tutaj: „Historia rodzinna”.

 

Katarzyna Woźniak, Anywhere

„Jóźwik wpisuje się w wyrazisty w młodej polskiej prozie nurt eksplorujący małe ojczyzny miasteczek i wsi rodzinnych. Są tu krztyna realizmu magicznego, obrazowanie jak z prozy Schulza, prześwietlone kadry beztroskiego, spalonego słońcem dzieciństwa i gorzki posmak pierwszych rozczarowań sobą i światem. Restauracja wyblakłych odbitek pamięci będzie zdaje się wyróżnikiem pisania Jóźwik. Sensualność tej prozy jest jej niewątpliwym walorem, działa kojąco, jak plaster (…)”.

Cała recenzja dostępna tutaj: „Meandry (nie)pamięci”

 

Aleksandra Kumala, Dwutygodnik

„W swoim fabularnym debiucie Paulina Jóźwik odmienia stratę przez wiele przypadków. Pisze nie tylko o babci – tej, którą wciąż pamięta, tej, którą jedynie sobie wyobraża, i tej, którą wolałaby zapomnieć – ale też o należących do niej przedmiotach, prowadzących nagle własne, nocne życie i przemieszczających się z miejsca na miejsce”. 

Cała recenzja dostępna tutaj: „Aż tak”.

 

Polskie Radio Dwójka, audycja Czytelnia

Audycja do odsłuchania tutaj: „Strupki” w Czytelni.
strupki paulina jóźwik

Foto w miniaturze: Michał Lichtański, mili.studio

No Comments

Dodaj komentarz