Paulina Jóźwik | Za co dziękuję w 2016 roku?
Blog copywriterki o pisaniu, kreatywności, twórczym życiu i nie tylko!
podsumowanie roku 2016
21346
post-template-default,single,single-post,postid-21346,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-3.5.2,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Za co dziękuję w 2016 roku?

Mam taki plik na komputerze „Mój plan na 2016 rok”, w którym zapisałam motto: Rób swoje, tak po prostu! Mam tam też listę rzeczy, które chciałam zrealizować. Zbliżał się nowy rok, a ja bałam się go otworzyć, bo to był dla mnie bardzo trudny rok. Nie chciałam go podsumować, to co jasne, zasłaniały czarne chmury.

Czarne chmury częściowo odgonił mój mąż – bez zastanowienia wyliczył rzeczy, z którymi dałam radę. Zrobił to w dodatku prosto w twarz. Kiedy tak wyliczał, chowałam głowę w rękach aż w końcu zaczęłam się śmiać. Moja wada wzroku w dziwny sposób wzrasta w momencie, gdy powinnam dostrzec coś dobrego w sobie. Nawet gorzej – ślepnę.  

Boję się moich list z planami i jednocześnie ich potrzebuję, żeby odzyskać wzrok i spojrzeć na siebie – krytycznie i z miłością. Otworzyłam plik i okazało się, że nie można mieć wszystkiego, ale w tym co się ma, można dostrzec naprawdę wiele.

Dziękuję za wyjście z domu

Przeprowadzka do nowego miasta w przypadku introwertyka, pracującego w domu jako freelancer nie jest łatwa. Krąg znajomych zmniejszył się w moim przypadku do liczby 0, słownie: zero. Nie jestem duszą towarzystwa i nigdy ją raczej nie będę. Jednak po pół roku mieszkania w Krakowie zaczęło brakować mi ludzi. Postanowiłam, że muszę wyjść z domu i zaczęłam szukać warsztatów, miejsc, gdzie spotykają się zupełnie obcy ludzie i coś razem robią.

W styczniu trafiłam na warsztaty pisania o zimie, prowadzone przez Marię Kulę. Zanim się na nie wybrałam, miałam oczywiście milion wątpliwości, jak odnajdę się w grupie i co jeśli ktoś mnie o coś ZAPYTA! Pozwalam sobie tutaj na wielkie litery, ponieważ mówienie na forum to dla mnie zawsze coś wielkiego.

Edit: po kilku warsztatach, na których byłam w tym roku z moim mówieniem jest już lepiej ;-)

Dziękuję za pisanie

To był dla mnie zdecydowanie rok pod znakiem pisania. W czerwcu zrobiłam sobie prezent na urodziny i pojechałam na wyjazd pisarski, gdzie poznałam świetne dziewczyny. To spotkanie zaowocowało m.in. założeniem grupy pisarskiej – raz w miesiącu zadajemy sobie zadanie pisarskie, piszemy tekst, a potem wzajemnie go komentujemy.

Podczas wyjazdu pierwszy raz powiedziałam na głos o moim pomyśle na książkę. Pomysł przez miesiące ewoluował, a ja od października jestem w Szkole Pisania Powieści Marii Kuli i pracuję nad książką. Książką, którą noszę ze sobą od dawna z każdym dniem staje się bardziej realna.

Znalazłam też ulubione miejsca na mapie Krakowa, gdzie lubię pisać – księgarnię Lokator i Kawiarnię Literacką.

Dziękuję za pracę

Nauczyłam się, że nie muszę brać wszystkich zleceń świata, bo oprócz pracy muszę też żyć. Specjalizacja w copywritingu jest ważna, ale dziś już wiem, że potrzebuję różnorodności i pisanie w obrębie jednej dziedziny mnie wykańcza.

Musiałam nauczyć się też doceniać zalety pracy wolnego strzelca. Dla mnie najważniejsze jest to, że mogę zrobić sobie wolny dzień, kiedy chcę i mogę pracować krócej. Docenienie tego nie jest łatwe, bo w głowie pojawiają się myśli: pracuję mniej – zarabiam mniej, co jeśli wypadnę z obiegu? jak to mam nic nie robić, kiedy inni pracują?

Dziękuję za te momenty, bo jeśli wiem, że chcę napisać książkę te wolne godziny to prawdziwy luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Dziękuję za zachwyty literackie, muzyczne, filmowe

 • Książki, od których nie potrafiłam się oderwać: „Ludowy akt miłości” – James Meek, „Konformista” – Alberto Moravia, „Obcy przyjaciel” – Christoph Hein.
 • Ulubione płyty: „Wind of the water” –  Crosby & Nash, „Sunlit Youth” – Local Natives.
 • Ulubione filmy: „Co się wydarzyło w Madison County” (obejrzałam po raz pierwszy), „Mustang”, „Niewiniątka”, „Marzyciele”, „Pęknięcia” oraz piękne anime: „List do Momo”, „Marnie. Przyjaciółka ze snów”, „Kotonoha no Niwa”.

W liczbie przeczytanych książek nie pobiję żadnego wyzwania czytelniczego. Wciąż czytam kilka książek jednocześnie (niektóre bez żalu porzucam). Wydaję na nie za dużo, mimo że mieszkam nad biblioteką i jestem zapisana do kilku. Cały czas też nie czytam zbyt wielu nowości.

W 2016 zaczęłam czytać analitycznie i to bardzo lubię.

To był dla mnie przede wszystkim rok płyt winylowych i wiele dobrych chwil spędzonych w kinach studyjnych.

Nowy rok, nowa ja?

Przeczytałam niedawno wywiad z Anną Dziewit-Meller na blogu Element Żeński. Wspomina w nim o swojej koleżance intelektualistce, która po latach „odzyskała ciało”. Przyznaję, że u mnie z dbaniem o siebie jest kiepsko.

Ktoś mi kiedyś zadał takie pytanie: „Czy ma pani jeszcze jakieś inne rozrywki poza intelektualnymi?” Wierzę, że w grudniu 2017 odpowiem na nie twierdząco i nie chodzi mi o uzyskanie konkretnej liczby na wadze. Intuicja podpowiada, że odzyskując ciało zyskam we wszystkich obszarach życia. Mam też nadzieję, że w 2017 roku będzie w moim życiu więcej sztuki i jeszcze więcej ludzi. 

W nowym roku chcę pozostać sobą i być dla siebie lepszym przyjacielem.

Paulina Jóźwik kolaż na 2017 rok

Mój kolaż marzeń na nowy rok :-) Wykonałam go podczas warsztatów „Zrób noworoczny kolaż” prowadzonych przez Agnieszkę Menet i Maję Pelc z Pracowni Zabłocie.


Zdjęcie w miniaturze: Barn Images

4 komentarze
 • Ledwo

  2017-01-25 at 09:43 Odpowiedz

  Kolaż jest cudowny! <3 I częściej koniecznie wpadajcie do nas! :D Dwa piesły czekają na wujostwo.

  • Paulina Jóźwik

   2017-01-25 at 10:42 Odpowiedz

   Dzięki Ania :-) Polecam robienie kolaży – podobno to co na kolażu, to spełnia się w życiu ;-)

 • Angelika Skrzypa

  2017-01-30 at 00:27 Odpowiedz

  Kolaż jest super! Sama muszę taki zrobić!!! Dzięki za podsunięcie pomysłu :)
  Pozdrawiam z Lublina ;)

  • Paulina Jóźwik

   2017-01-30 at 07:30 Odpowiedz

   Zrób koniecznie i warto go umieścić w widocznym miejscu ;-) Pozdrawiam również!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: