Paulina Jóźwik | Szarozielony vs szaro-zielony, czyli jak poprawnie zapisywać kolory
Blog copywriterki o pisaniu, kreatywności, twórczym życiu i nie tylko!
copywriting
1095
post-template-default,single,single-post,postid-1095,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-3.5.2,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Szarozielony vs szaro-zielony, czyli jak poprawnie zapisywać kolory

Dzisiaj chciałam opowiedzieć trochę o kolorach, a dokładnie o tym, jak poprawnie zapisywać przymiotniki złożone. Czy powinno się pisać szaro-zielony, czy może szarozielony?

Zacznijmy od najgorszego, czyli od słownikowej zasady pisowni przymiotników złożonych ;-)

Zasada pierwsza

Przymiotniki złożone z dwóch członów równorzędnych znaczeniowo piszemy zawsze z łącznikiem.

Zasada druga

Przymiotniki złożone z członów nierównorzędnych znaczeniowo, tzn. takie, w których główne znaczenie zawarte jest w członie drugim, natomiast człon pierwszy określa bliżej to znaczenie, pisze się łącznie.

 

Jak działają te zasady w praktyce?

Przyjrzyjcie się dwóm zdjęciom poniżej. Czym różni się dziewczyna w szaro-zielonej sukience od dziewczyny w szarozielonej sukience? Ta pierwsza ma na sobie sukienkę w dwóch kolorach – szarym i zielonym. Ta druga ma sukienkę w jednym kolorze – zielonym o szarym odcieniu.

szarozielony vs szaro-zielony

(źródła zdjęć: szaro-zielona sukienka, szarozielona sukienka)

 

Zasada pierwsza odnosi się do sytuacji, kiedy opisywany obiekt ma dwie cechy (w tym przypadku są to dwa kolory na jednej sukience) i chcemy wskazać na to, że jednocześnie dana rzecz jest i taka, i taka. Drugą zasadę stosujemy wtedy, kiedy mamy na myśli jedną, niepodzielną cechę. Sukienka na zdjęciu po lewej jest w jednym kolorze – zielonym. Człon szary– ma za zadanie dokładniejsze opisanie koloru zielonego. Oczywiście możemy stwierdzić, że jest to sukienka w kolorze oliwkowym lub brudnożółtozielonym. Ta zasada jest naprawdę logiczna ;-)

Powtórzmy!

 • zielono-żółty ręcznik – ręcznik w dwóch kolorach: zielonym i żółtym (np. w paski).
 • zielonożółty ręcznik – ręcznik w jednym kolorze: żółtym o odcieniu zielonym.

Aby jeszcze lepiej zapamiętać poprawną pisownię, można zrobić małe doświadczenie, tzw. parafrazę słowotwórczą. Jeśli pojawi się w niej “i”, wtedy zawsze zastosujemy łącznik.

Przykład:

 • Pytanie: W jakim kolorze jest sukienka?
 • Odpowiedź: Sukienka jest w kolorze szarym i zielonym. Jest to szaro-zielona sukienka.

Flaga polska jest biało-czerwona, ponieważ są na niej dwa kolory – biały i czerwony (stosujemy łącznik). Nie ma flagi “białoczerwonej”, bo czerwony o odcieniu bieli nie istnieje. Podobnie w przypadku czarno-białego filmu. Możecie napisać, że coś jest jasnoczerwone, nie „jasno-czerwone”, ale również malinowoczerwone (czerwony o odcieniu malinowym) i malinowo-czerwone (w dwóch kolorach: malinowym i czerwonym).

Podobnie w przypadku przymiotników złożonych z trzech lub więcej członów. Mamy różowo-beżowo-brązowy tort (tort w kolorze różowym i beżowym i brązowym) i jasnoszarozielone liście (liście w kolorze zielonym z odcieniem jasnoszarym).

przymiotniki złożone (2)

(źródła zdjęć: różowo-beżowo-brązowy tort, jasnoszarozielone liście)

Znajomość pisowni przymiotników złożonych to przydatna sprawa. Piszemy lepiej i poprawniej, a przede wszystkim bardziej świadomie. W końcu możemy zacząć opisywać świat w sposób barwny, pobudzając wyobraźnię innych. Chcecie czerpać większą przyjemność z czytania książek? Zamiast omijać długie opisy, przyglądajcie się, jak pisarze przedstawiają kolory i zacznijcie je sobie wyobrażać. Pamiętajcie też, że Word podkreśla przymiotniki złożone – szczególnie te pisane bez łącznika – zignorujcie go ;-)

Na koniec ćwiczenie. Spróbujcie opisać kolory lodów i kwiatów, które znajdują się na poniższym zdjęciu. Dobrej zabawy!

przymiotniki złożone (1)

 

(źródła zdjęć: lody, kwiaty)

Pozdrawiam,

Paulina

zdjęcie nagłówka

2 komentarze
 • Vandrer Uggle

  2015-08-25 at 15:17 Odpowiedz

  Vandrer dziękuje za niezwykle przydatne wyjaśnienie! Od razu skorzysta ze swojej nowej wiedzy i przyczepi się do zdania w tekście: „zielonożółty ręcznik” to ręcznik żółty o zielonym odcieniu, a nie zielony o odcieniu żółtym. Czy sówka dobrze zrozumiała zasady?:)

  • Paulina Kamińska

   2015-08-25 at 15:22 Odpowiedz

   Dokładnie tak, dzięki za czujność – pomyliły mi się kolory, ale zasada cały czas ta sama ;)

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: